در محضر استاد

گفتگو با مدیر گروه نجوم پژوهشگاه

تشریح اختلاف نظرات فقهی در مورد افق و بررسی معيارهاي رؤيت‌پذيري هلال

 

مصاحبه اختصاصی با حضرت آیت الله استادی :

کتاب مفاتیح الحیات را باید جلد دوم مفاتیح الجنان بدانیم

 

سرپرست دفتر مدارس و موسسات آموزش عالی:

مؤسسه آموزش عالی حوزوی اسراء در سال تحصیلی 92-91 دانش پژوه می پزیرد

 

دبیر همایش بین المللی "اخلاق و ادیان":

همایش بین المللی "اخلاق و ادیان" دراسفند ماه سال 1391 برگزار خواهد شد

 

حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پور:

بررسي عوامل اخلاقي تحكيم پيوندهاي اجتماعي در آموزه هاي اسلامي(قسمت سوم)

 

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی:

"سيماي رضوي در آينه نبوي"

 

حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پور:

بررسي عوامل اخلاقي تحكيم پيوندهاي اجتماعي در آموزه هاي اسلامي(قسمت دوم)

 

حجت الاسلام و المسلمین عمادی:

تبیین فضایل پیامبر اعظم (ص)

 

حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پور:

بررسي عوامل اخلاقي تحكيم پيوندهاي اجتماعي در آموزه هاي اسلامي(قسمت اول)

 

رییس کتابخانه مرکزی اسراء؛

کتابخانه دیجیتال در حال راه اندازی است

 
حج استفتائات
             تاريخ:  24 اسفند 1390  
سرپرست دفتر مدارس و موسسات آموزش عالی:
مؤسسه آموزش عالی حوزوی اسراء در سال تحصیلی 92-91 دانش پژوه می پزیرد

پایگاه اطلاع رسانی اسراء : موسسه آموزش عالی حوزوی اسراء تحت اشراف مفسر بزرگ قرآن کریم حضرت آیت الله جوادی آملی در رشته تفسیر سطح 3 ( کارشناسی ارشد) برای سال تحصیلی 91-92 دانش پژوه می پذیرد در همین رابطه و برای کسب اطلاعات بیشتر با حجت الاسلام و المسلمین حسین اسدپور سرپرست دفتر مدارس و موسسات آموزش عالی وابسته به بنیاد بین المللی اسراء به گفتگو پرداختیم که مشروح آن در پی می آید.
س: با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید بفرمایید اهداف جذب دانش پژوه در رشته تفسیرو اصولا ضرورت تاسیس موسسه آموزش عالی اسراء چیست ؟
حجت الاسلام و المسلمین حسین اسدپور : بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین ؛ انه خیر ناصر و معین .به عنوان مقدمه عرض می کنم که  یکی از خلاهایی که همواره در حوزه احساس می شود نگرانی از این است که افکار و آراء بلند حضرت آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی) که ادامه مدرسه فکری مرحوم علامه طباطبایی (ره) است استمرار نداشته باشد . از این رو دغدغه همیشگی  آشنایان با این تفکر این بوده که این جریان ادامه داشته باشد و افرادی در این مدرسه استاد شوند که بتوانند جریانی را که به وسیله تفسیر المیزان و بعد از آن در تفسیر تسنیم پی ریزی شده ، ادامه دهند . و اصولا هدف اساسی از تاسیس موسسه آموزش عالی اسراء همین دغدغه می باشد .اما در این مسیر در اولین قدم ما ان شاالله در رشته تفسیر سطح 3  برای سال تحصیلی 92-91از بین طلاب فاضل و نخبگان حوزوی  پذیرش خواهیم داشت و همانگونه که عرض کردم سعیمان بر این خواهد بود که دانش پژوهان در مدت زمان معقول به سطحی برسندکه هم بتوانند این مدرسه فکری را تبیین کنند و در نهایت بتوانند این جریان را استمرار ببخشند .
س: آیا موسسه آموزش عالی اسراء دارای مجوز از سوی شورای عالی حوزه می باشد یا خیر ؟
بلی ما در سال 1389 درخواست مجوز را به شورای محترم گسترش حوزه های علمیه ارائه دادیم که در تاریخ 26/7/90 با این تقاضا موافقت گردید و موافقت اصولی با تاسیس موسسه آموزش عالی حوزوی اسراء صادر شد که لازم می دانم  از همین جا از  اعضای محترم آن شورا نهایت قدردانی را داشته باشم .
س: چند نفر پذیرش خواهید داشت و ثبت نام به چه صورت خواهد بود ؟
برای سال تحصیلی جدید  30 نفر اعلام ظرفیت کرده ایم که پس از قبولی در آزمون کتبی متمرکز ، پذیرفته شدگان برای  مصاحبه علمی دعوت خواهند شد و افراد واجد شرایط پذیرش نهایی خواهند شد . ثبت نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی www.howzeh.qom.com  به صورت متمرکز و از تاریخ 15/12/90 تا 25/1/91 صورت می گیرد و آزمون هم در تاریخ 29/2/91 انجام خواهد شد .
س:  طلاب علاقمند به تحصیل چه شرایطی باید دارا باشند ؟ و منابع آزمون چه خواهد بود ؟
طلابی پذیرش می شوند که حداکثر 35 سال سن داشته و در امتیازات لازم در آزمون ورودی و مصاحبه علمی را کسب کرده باشند همچنین گواهی علمی سطح 2 یا قبولی پایه نهم حوزه را تا شروع دوره ارائه نمایند . منابعی هم که برای آزمون در نظر گرفته شده در دو سطح عمومی و اختصاصی خواهد بود که منابع عمومی عبارت است از : 1. فقه : مکاسب از اول بیع تا القول فی ماهیه العیب 2. اصول : کفایه از ابتدای کتاب تا اول بحث نواهی  و منابع اختصاصی رشته تفسیر عبارتند از : 1. تفسیر جزء سی ام قرآن کریم از تفسیر مجمع البیان 2. تجزیه و ترکیب : جزء سی ام قرآن کریم از کتاب اعراب القرآن 3. کتاب تلخیص التمهید مرحوم آیت الله معرفت.
س: آیا سیستم آموزشی خاصی هم برای موسسه در نظر گرفته اید ؟ و درباره  جایگاه نظریات حضرت آیت الله جوادی آملی در تفسیر و تدریس آثار معظم له تمهید خاصی در نظر دارید ؟
 بلی  همانطور که اشاره کردم اصولا هدف از تاسیس موسسه آموزش عالی و برگزاری دوره های تخصصی تفسیر ترویج مدرسه فکری علامه طباطبایی و در استمرار آن نظریات و آراء حضرت آیت الله جوادی آملی است و معتقدیم که طلاب فاضل بسیاری هستند که مایلند به صورت تخصصی در این مدرسه فکری آموزش ببینند و اصلا جذابیت این موسسه به انتصابش به حضرت استاد است و کوشش ما این است از این منبع علمی عظیم نهایت بهره را ببریم و واسطه ای برای استفاده طلاب از این گنجینه علمی باشیم .اما درباره سیستم آموزشی انشاالله آموزش پژوهش محور  در دستور کار موسسه قرار خواهد داشت  و تلاش خواهیم کرد با استفاده بهینه از ظرفیت های موجود و بهره مندی از اساتید مجرب این رشته و همچنین مراعات استانداردهای لازم آموزشی ، هر چه سریعتر و بهتر به نتیبجه مطلوب برسیم .
س: فرمودید از اساتید مجرب در این رشته استفاده خواهید کرد لطفا در این باره بیشتر توضیح بدهید و بفرمایید که آیا دانش پژوهان به شخص حضرت آیت الله جوادی آملی دسترسی ویژه خواهند داشت ؟
بلی ما در حال شناسایی و رایزنی با اساتید خوب و نخبه و آگاه در این زمینه هستیم که اولا خودشان در تفسیر  صاحب نظر باشند و ثانیا وقت کافی برای تربیت علمی طلاب در اختیار بگذارند . همچنین تلاش می کنیم که بتوانیم از محضر حضرت استاد هم در این دوره ها استفاده کنیم البته نه به صورت تدریس دائمی و روتین چون این مقدار واقعا ممکن نیست اما سعی می کنیم دانش پژوهان گرامی هر پانزده روز کم تر یا بیشتر جلسه علمی در محضر استاد داشته باشند حالا ببینیم چطور به توافق می رسیم و تا چه حد این امکان فراهم خواهد شد غرض این است که دانش پژوهان بتوانند از محضرحضرت استاد بهره مند شوند و مشکلات علمی و سوالاتشان را بتوانند در حضور معظم له طرح کنند و پاسخ بگیرند .
س: اگر ممکن است درباره مکان تشکیل کلاسهای موسسه توضیحاتی بفرمایید .
چند گزینه برای استقرار موسسه آموزش عالی اسراء مطرح بود که فعلا در مدرسه سعادت که منزل سابق حضرت استاد هم به این مدرسه ملحق شده در خدمت طلاب گرامی خواهیم بود . مدرسه سعادت در خیابان ارم  کوچه تولیت ، پشت مدرسه آیت الله گلپایگانی (رحمه الله علیه ) واقع شده است.
س: و به عنوان  سوال آخر بفرمایید که درباره آموزش مجازی هم برنامه ای دارید ؟
با توجه  به گسترش فناوری اطلاعات و نفوذ وسایل ارتباط از راه دور ،آموزش الکترونیکی و آموزش مجازی در سطح وسیعی از جامعه گسترده گردیده و طبیعتا با عنایت به مزایای چنین آموزشی  ما هم از این امر مستثنی نیستیم و  در این رابطه هم برنامه هایی در نظر داریم و با مرکز رسانه بنیاد اسراء رایزنی هایی صورت گرفته و انشالله تمهیداتی در نظر خواهیم گرفت که برخی دروسی که در دوره تدریس می شود به صورت استاندارد ضبط شده و برای آموزش مجازی قابل استفاده باشد.
 س: با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید 
نشست های تخصصی
فهرست نشست های پژوهشگاه معارج در نمایشگاه قرآن کریم

1. موضوع: صله رحم
حجت الاسلام و المسلمین بهتاش و حجت الاسلام و المسلمین مرادی
دوشنبه 92/4/24 ساعت 21:30

2. موضوع: خانواده پایدار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر گلستانی و دکتر فاطمی
دوشنبه 92/4/31 ساعت 21:30

3. موضوع: خانواده شاد
حجت الاسلام و المسلمین مقدسی و دکتر گلزاری
سه شنبه 92/5/1 ساعت 21:30

4. موضوع:آداب معاشرت
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پور و حجت الاسلام و المسلمین فاضلی
سه شنبه 92/5/8 ساعت 18:30