تاريخ:  9 اسفند 1391  
پروفسور کوین راینهارت در همایش بین المللی اخلاق و ادیان:
تنوع و انعطاف پذیری جزئی از سرشت قرآن است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور کوین راینهارت استاد دانشگاه دارتموث آمریکا که با مقاله ای با عنوان «درباره واژه معروف در قرآن چه می دانیم؟» در همایش بین المللی اخلاق و ادیان حضور داشت در صبح نخستین روز همایش به ارائه مقاله خود پرداخت.

وی با بیان اینکه تنوع و انعطاف پذیری جزئی از سرشت قرآن است گفت:
از منظر تاریخ ادیان ، اسلام در محیط های اجتماعی بسیار متنوعی اعم از شهری و روستایی و مناطق جغرافیایی گوناگونی اعم از استوایی و بیابانی، تنوع حیرت انگیزی از خود به نمایش گذاشته است و همین امر باعث می شود انتظار داشته باشیم که این دین بر خلاف چیزی که برخی هواداران و منتقدانش به آن نسبت می دهند، صرفا یک کتاب قانون خشک و سختگیرانه نباشد و تنوع و انعطاف پذیری جزئی از سرشت آن باشد.

وی گفت:
برای فهم تلقی قرآن از فضیلت اخلاقی یا خوبی باید واژه های اخلاقی مرتبط را بررسی کرد ، در قرآن واژه های متعددی بر این مفاهیم دلالت دارد که از جمله برّ ، تقوی ، خیر ، احسان ، صالح و معروف .

پروفسور کوین راینهارت افزود:
از این بین به نظر می رسد بررسی دو مفهوم برّ و معروف از همه روشنگرتر و راهگشاتر باشد زیرا برجستگی که در آنها وجود دارد و مدلول های ضمنی آن در باب نظر گاه اخلاقی قرآن، در سایر واژه ها دیده نمی شود.

این استاد دانشگاه در پایان ارائه مقاله خود به این مطلب به عنوان نتیجه مقاله اشاره کرد : به نظر می رسد استفاده پرتکرار قرآن از واژگان درون تهی، فاقد صراحت، و بدون مدلول ایجابی خاص برای اشاره به خوبی اخلاقی بی دلیل نمی باشد بلکه تلنگری است به تامل اخلاقی با لحاظ اقتضائات روزگار نو.

همایش بین المللی اخلاق و ادیان به همت بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء و پژوهشکده علوم وحیانی معارج در محل سالن همایش های بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در حال برگزاری می باشدعکس