در محضر استاد

گفتگو با مدیر گروه نجوم پژوهشگاه

تشریح اختلاف نظرات فقهی در مورد افق و بررسی معيارهاي رؤيت‌پذيري هلال

 

مصاحبه اختصاصی با حضرت آیت الله استادی :

کتاب مفاتیح الحیات را باید جلد دوم مفاتیح الجنان بدانیم

 

سرپرست دفتر مدارس و موسسات آموزش عالی:

مؤسسه آموزش عالی حوزوی اسراء در سال تحصیلی 92-91 دانش پژوه می پزیرد

 

دبیر همایش بین المللی "اخلاق و ادیان":

همایش بین المللی "اخلاق و ادیان" دراسفند ماه سال 1391 برگزار خواهد شد

 

حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پور:

بررسي عوامل اخلاقي تحكيم پيوندهاي اجتماعي در آموزه هاي اسلامي(قسمت سوم)

 

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی:

"سيماي رضوي در آينه نبوي"

 

حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پور:

بررسي عوامل اخلاقي تحكيم پيوندهاي اجتماعي در آموزه هاي اسلامي(قسمت دوم)

 

حجت الاسلام و المسلمین عمادی:

تبیین فضایل پیامبر اعظم (ص)

 

حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پور:

بررسي عوامل اخلاقي تحكيم پيوندهاي اجتماعي در آموزه هاي اسلامي(قسمت اول)

 

رییس کتابخانه مرکزی اسراء؛

کتابخانه دیجیتال در حال راه اندازی است

 
حج استفتائات
             تاريخ:  27 تير 1390  
رییس کتابخانه مرکزی اسراء؛
کتابخانه دیجیتال در حال راه اندازی است

اشاره : چندی است که رییس و کارکنان کتابخانه در حال تهیه مقدمات ایجاد کتابخانه دیجیتال هستند به همین منظور به سراغ سید اسماعیل موسوی پور مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء رفته و آخرین اقدامات انجام شدهخ در این زمینه را جویا شده ایم.
• هدف از راه اندازی کتابخانه دیجیتال چه بوده است؟
با توجه به گستردگی رسوخ فضای مجازی به دنیای واقعی بسیاری از امور در فضای مجازی یا همان "فضای سایبر" اتفاق می افتد و انسان ها بدون اینکه جابجا شوند با استفاده از صفحه ای بنام مانیتور به فضایی دیگر از دنیای واقعی سیر می کنند. اکنون تحمل دنیای واقعی بدون حضوردر دنیای مجازی پر رمز و راز سخت و دشوار شده است و گویی انسان ها نمی توانند بدون آن زندگی کنند، آنچنان که گویی از ازل با آن آفریده شده اند و در برخی موارد برای بشر امروزی جای تعجب دارد که آیا انسان های گذشته آنگونه که در تاریخ آمده است زندگی می کردند "یعنی بدون حضور دنیای مجازی!!" در این راستا کتابخانه ها نیز برخلاف نگاه کوته نظرانه ای که اغلب به آن می شود از این تحولات مستثنی نبوده اند و بلکه اکثرا پیشتاز و پیشرو بوده اند. همیشه جامعه کتابخانه و کتابداران آکادمیک یا حتی سنتی توانسته اند از تمام مشکلات سربلند بیرون آمده و کتاب و کتابخوانی را به آن سمت و سویی که می خواهند هدایت کنند و دیگران را نیز با خود همراه سازند. گمان می رود با این توضیحات به پاسخ رسیده باشیم و هدف از راه اندازی کتابخانه دیجیتال در آن مستتر باشد.
• پس ضرورت وجود کتابخانه دیجیتال در مراکز علمی و پژوهش از جمله بنیاد اسراء و پژوهشگاه معارج چیست ؟
اگر بخواهیم با زبانی دیگر نیاز سنجی کرده و ضرورت وجود کتابخانه دیجیتال در مراکز آموزشی، پژوهشی را مطرح کنیم و به نوعی دو دو تا چهار تا کرده و بر سر هزینه ها، منابع انسانی و خروجی نهایی بحث و گفتگو کنیم نه تنها ضرورت کم رنگ تر نشده بلکه مشهودتر می گردد. البته من دلیل نخست را معقول تر و نزدیکتر به واقع می دانم ولی چون پذیرش آن ممکن است برای برخی مشکل باشد می توان به چند ضرورت به عنوان مثال توجه کرد: اول این که کتابخانه دیجیتال همانطور که از نامش پیداست در فضای مجازی تولید می شود پس دسترسی به آن محدودیت ندارد سند موجود در فضای مجازی هویتی واقعی و خارجی نداشته بلکه محتوایی است مفهومی و غیرواقع پس همانند سند چاپی نیست که اگر توسط محققی به امانت رود امکان دسترسی آن برای محقق دیگر ناممکن باشد پس با تولید سند مجازی بدون نیاز به خرید متعدد می توانیم به نامحدود کاربر خدمات رسانی کنیم. دوم این که در کتابخانه دیجیتال امکان دسترس پذیری سند بی نهایت ساده شده است. در گذشته جهت ارسال سند به مکان های دور می بایست هزینه های زیادی صورت می پذیرفت و گاهی امر آنچنان دشوار بوده که حتی با صرف هزینه نیز امری محال و غیرممکن بود بعنوان مثال همیشه جهت ارسال کتبی که ترویج دین مبین اسلام بوده به بسیاری از کشورها امکان پذیر نبوده بدان دلیل که اولا گمرک آن کشور اجازه ورود آن سند به داخل کشور را نمی دهد، ثانیا اگر هم اجازه صادر شده و کتب ارسالی برخلاف قوانین آن کشور نباشد هزینه های زیادی اخذ می شد. سئومین دلیل هم این است که با حضور کتابخانه های دیجیتال دیگر نیازی به حضور دائمی و فیزیکی محقق و دانشجو به پژوهشگاه یا دانشگاه نبوده و در هزینه های شخصی محقق و هزینه های جاری موسسات "مانند آب، برق، گاز، سیستم هویه و ..." صرفه جویی می شود. در نهایت می توان گفت ایجاد کتابخانه دیجیتال در ابتدای کار فعالیتی پرهزینه و زمان بر بوده و منفعت و سود آن در آینده بهره برداری می شود. البته باید توجه داشت که در کتابخانه دیجیتال زحمت کتابدار و کتابخانه بیشتر شده و دسترسی محقق آسانتر و سهل تر می باشد.
• تا کنون چه اقداماتی در زمینه ایجاد کتابخانه دیجیتال انجام داده اید ؟
اولین ضرورتی که پس از حضورم در کتابخانه احساس کردم ایجاد فضایی مجازی و ثانیا آشنا کردن محققان با هدف بالا بردن کارآیی و سطح معلومات محققان در دنیای الکترونیک با آن فضا بوده است که در این امر گام های مطلوب و قابل قبولی برداشته شد ، بعنوان مثال 2 نرم افزار مطرح در کتابخانه و کتابداری از دوشرکت پارس آذرخش و نوسا مورد ارزیابی و نقد و بررسی قرار گرفت و در این راستا با اساتید مطرح و مجرب در تمام سطوح دکتری، ارشد و کارشناسی و حتی کتابداران سنتی نظرسنجی و مشاوره صورت گرفت نرم افزار آذرخش نیز به عنوان آزمایشی در بنیاد نصب و راه اندازی شد. حال با توجه به تلاش های بعمل آمده تیم کتابخانه با همکاری و مساعدات مستمر و در خور ستایش معاونت محترم فرهنگی و ICT به نتایج مطلوب رسیده ایم که تصمیم نهایی پس از حصول اطمینان کامل و بررسی های نهایی اعلام خواهد شد. آنچه حال می توان به آن اشاره کرد اینست که تابحال نرم افزار آذرخش محصول شرکت پارس آذرخش نتوانسته آنگونه که باید شاید به مطالبات ما و در برخی موارد به گفته های خود جامه عمل بپوشاند ولی می بایست تا نتیجه نهایی و اعلام نظر قطعی تیم اختصاص یافته به این امر توسط ریاست محترم بنیاد صبر نمود.
• این پروژه چه زمانی به بهره برداری می رسد؟
امید است قبل از پایان ماه جاری انتخاب نرم افزار صورت گرفته و ورود اطلاعات صورت پذیرد و ضرورت اول ایجاد شی محتوایی نیز فهرست نویسی کتب کتابخانه و ورود فایل های متنی کتب منتشر شده در انتشارات اسراء می باشد.
• بخش های مختلف کتابخانه دیجیتال را معرفی کنید.
کتابخانه دیجیتال با توجه به ضروریات و سیاست های هر مرکز به برخی بخش ها توجه بیشتری دارد ولی به طور خلاصه می تواند گفت کتابخانه دیجیتال از چند بخش اصلی تشکیل شده است. 1. مدیریت ذخیره سازی اطلاعات: " دیتا بیس" 2. مدیریت اشاعه و بازیابی اطلاعات 3. از کتابدار بپرس "پرسش و پاسخ" 4. پژوهشی "فیش برداری، کتابخانه شخصی و ..."
• از این که فرصتی را در اختیار پایگاه اطلاع رسانی قرار دادید سپاسگذاریم و صحبت پایانی خود را بفرمایید. بنده نیز از شما تشکر می کنم و امیدوارم بزودی شاهد بهره برداری از کتابخانه دیجیتال باشیم.نشست های تخصصی
فهرست نشست های پژوهشگاه معارج در نمایشگاه قرآن کریم

1. موضوع: صله رحم
حجت الاسلام و المسلمین بهتاش و حجت الاسلام و المسلمین مرادی
دوشنبه 92/4/24 ساعت 21:30

2. موضوع: خانواده پایدار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر گلستانی و دکتر فاطمی
دوشنبه 92/4/31 ساعت 21:30

3. موضوع: خانواده شاد
حجت الاسلام و المسلمین مقدسی و دکتر گلزاری
سه شنبه 92/5/1 ساعت 21:30

4. موضوع:آداب معاشرت
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پور و حجت الاسلام و المسلمین فاضلی
سه شنبه 92/5/8 ساعت 18:30