نشست «همکاری های مشترک اسلامی- مسیحی در خاورمیانه: چالش ها و آسیب ها» در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا برگزار شد.

به گزارش سایت پژوهشگاه معارج، در این نشست حجت الاسلام مرتضی واعظ جوادی رییس بنیاد اسرا، حجت الاسلام دکتر مظفری رییس مرکز گفت و گوی ادیان، حجت الاسلام دکتر پارسانیا رییس پژوهشگاه معارج، دکتر کامیللو باللین اسقف کلیسای کاتولیک، دکتر زهیر عبدالهادی محمید رییس شورای روابط اسلامی- مسیحی کویت، عمانوئل غریب نایب رییس شورا، افرام الطعمی رییس انجمن شورا و جمعی از اعضای هیأت علمی پژوهشگاه معارج حضور داشتند.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام واعظ جوادی رییس بنیاد بین المللی اسرا ضمن خوشامد گویی به میهمانان، با اشاره به گستره فعالیت دین گفت: دین به طور مطلق در سه حوزه عقل، نفس و طبع وارد شده است.

وی افزود: ارمغان دین در حوزه عقل، معرفت و ایمان است و در حوزه نفس، اخلاق و در حوزه طبع، احکام.

رییس بنیاد اسرا ادامه داد: ادیان در هر یک از این حوزه ها سخن گفته اند و برای بشر هدیه ای آورده اند.

وی با اشاره به لزوم گفت و گو و وحدت میان ادیان گفت: نقطه اصلی و اشتراک ادیان در دو حوزه عقل و نفس است که به ایمان و اخلاق باز می گردد.

واعظ جوادی گفت: وحدت جهانی ادیان در دو حوزه ایمان و اخلاق می تواند شکل گیرد در حالی که در حوزه احکام، هر نبی ای احکام مخصوصی آورده است.

در ادامه این نشست حجت الاسلام دکتر محمد حسین مظفری رییس مرکز گفت و گوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ایراد سخن پرداخت.

مظفری در ابتدا به معرفی میهمانان ویژه این نشست پرداخت و گفت: شورای روابط اسلامی- مسیحی از نهادهای جامعه مدنی کویت است که با ریاست آیت الله مهری و مشارکت علما و رهبران دینی و اندیشمندان دو دین اداره می شود.

وی با اشاره به فعالیت های مرکز گفت و گوی ادیان گفت: این مرکز در راستای اهداف خود و با توجه به تحولات منطقه و تلاش کشورهای مخالف این تحولات در جهت ایجاد اختلافات درونی و درگیری های مذهبی، اقدام به برگزاری این نشست کرده است.

رییس مرکز گفت و گوی ادیان گفت: در منشور مدینه، پیامبر گرامی اسلام بر حقوق پیروان مختلف اشاره می نمایند و در آن به این مسأله که مسلمانان، مسیحیان و یهودیان امت واحده اند تأکید می کنند.

وی گفت: به رغم تنش های مختلف در منطقه، همواره هم زیستی خوب و مسالمت آمیزی میان پیروان ادیان در منطقه حاکم بوده است.

وی در پایان گفت: این نشست در پی بررسی آموزه های وحیانی، جهت تعمیق مناسبات میان پیروان ادیان به خصوص مسلمانان و مسیحیان است.

در ادامه حجت الاسلام دکتر محمد مسجد جامعی مشاور عالی رییس دانشگاه ادیان و مذاهب به ارایه مقاله خود با عنوان «بهار عربی و موقعیت مسیحیان» پرداخت.

دکتر زهیر عبدالهادی محمید رییس شورای روابط اسلامی مسیحی در سخنانی شرایط منطقه ای و جهانی را بررسی نمود و گفت: بهتر است به جای بهار عربی از بهار عزت عربی سخن گفته شود.

وی با اشاره به سیاست های آمریکا گفت: اصول سیاست خارجی آمریکا بر سه محور تضمین امنیت اسراییل، تضمین امنیت نفت و حفظ رژیم های دوست و هم پیمان استوار است.

وی در مورد راه های نفوذ آمریکا جهت تغییر مسیر حرکت های منطقه گفت: نفوذ در افراد مؤثر، به کارگیری کمک های مالی برای کشورهای هم پیمان شان برای سوار شدن بر موج حرکت های مردمی و ایجاد تفرقه در صفوف مردم با گسترش فرقه گرایی و ... سه راهکار عمده آمریکا در شرایط جدید منطقه است.

در ادامه نشست عمانوئل غریب نایب رییس شورای روابط اسلامی مسیحی با ارایه مقاله ای به بررسی امکان انجام فعالیت های مشترک میان ادیان و موانع و فرصت ها پرداخت.

دکتر کامیللو باللین اسقف کلیسای کاتولیک و عضو شورای روابط اسلامی مسیحی، چالش های پیش روی جامعه مسیحی در کشورهای اسلامی و راهکارهای رفع آن را مورد بررسی قرار داد.

حجت الاسلام پارسانیا رییس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج نیز در ادامه به نقش ادیان در مقابل سکولاریسم پرداخت و راهکارهای ادیان را جهت حرکت از خزان معنوی ای که جهان امروز را در بر گرفته است به سمت بهار معنوی، بررسی نمود.

افرام الطعمی رییس انجمن شواری روابط اسلامی مسیحی نیز راهکارهای پیش روی جوامع اسلامی و مسیحی در جهت گسترش فرهنگ هم زیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان مورد بحث قرار داد.

حجت الاسلام مصطفی پور مدیر گروه کلام پژوهشگاه معارج نیز مقاله ای با عنوان «هم زیستی مسالمت آمیز در اندیشه آیت الله جوادی آملی» ارایه نمود.

گزارش پایانی نشست

در پایان این نشست دکتر محمد رضا دهشیری معاون پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به بیان خلاصه ای از مطالب مطرح شده پرداخت.

دهشیری گفت: با توجه به سخنرانی ها و مقالات ارایه شده، در این نشست در سه حوزه ضرورت گفت و گوی ادیان، موانع پیش روی گفت و گو و راهکارهای ایجاد گفت و گویی مؤثر بررسی شد.

وی ادامه داد: در بحث ضرورت ها به سه عنوان ضرورت داخلی، منطقه ای و بین المللی اشاره شد.

معاون پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به ضرورت گفت و گو در عرصه داخلی گفت: در عرصه داخلی با توجه به لزوم رفع مشکلات در جوامع میان اکثریت و اقلیت، گفت و گو ضروری می نماید.

وی ادامه داد: در منطقه نیز با توجه به بیداری اسلامی و تلاش کشورهای دیگر جهت ایجاد تفرقه در کشورها، لزوم توجه به گفت و گو احساس می شود.

دهشیری با اشاره به ضرورت بین المللی گفت: هم اکنون شاهد خزان معنوی بشری در دوره مدرن با توجه به ترویج سکولاریسم، هستیم و بشر احساس نیاز به معنویت می کند و در این عرصه ادیان باید نقش کلیدی ایفا کنند.

وی با اشاره به موانع ذکر شده در نشست گفت: در مجموع به چهار مانع تاریخی – برخی بی اعتمادی های تاریخی-، بدفهمی ها و سوء برداشت ها، فرقه گرایی و موانع برون زا شامل تلاش های کشورهای دیگر جهت ایجاد تفرقه می توان اشاره کرد.

دهشیری در پایان با اشاره به راهکارها گفت: اولین راهکار رعایت اخلاق گفت و گو از قبیل احترام متقابل، تکیه بر مودت و انجام گفت و گو از موضع متواضعانه است.

وی ادامه داد: رعایت معیارهای جهان شمول حقوق بشر، توجه به اصول مشترک و توجه به نهادهای جامعه پذیر از قبیل خانواده، اماکن مذهبی، مدارس و دانشگاه ها، و رسانه ها در جهت ترویج گفت و گوی میان ادیان سه راهکار دیگر ارایه شده در نشست بوده است.

لازم به ذکر است این نشست به همت مرکز گفت و گوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا برگزار شد.

گزارش تفصیلی سخنرانی های علمی و مقالات ارایه شده در نشست متعاقبا منتشر خواهد شد.
عکس برگزیده