نخستین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با مشارکت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج برگزار می شود.

به گزارش سایت پژوهشگاه معارج، سرپرست گروه فلسفه پژوهشگاه گزارشی از چگونگی مشارکت این مجموعه با کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی ارایه داد.

حجت الاسلام طباطبایی با اشاره به فعالیت هایی که پژوهشگاه در موضوعات مختلف با مراکز مشابه علمی و پژوهشی داشته است، گفت: مشارکت پژوهشگاه در علوم انسانی و اسلامی از اهداف مهم این مجموعه است.

وی افزود: حل و تبیین مساله علوم انسانی و اسلامی از دغدغه های همیشگی آیه الله جوادی آملی بوده است و ایشان بیش از بیست سال است که این مساله را در دروس خود و مناسبت های دیگر بیان و تحلیل نموده اند و حضرت استاد به نظریه بسیار ممتازی در این زمینه رسیده اند.

طباطبایی ادامه داد: با توجه به این که نامه نگاری از سوی مسئولین اواخر بهمن انجام گرفت و برگزاری همایش هم آخر اردیبهشت خواهد بود و ما با کمبود زمان مواجه بودیم لذا با اهتمام به این که مقالات ارسالی از مرکزی که منتسب به آیه الله جوادی آملی یکی از صاحب نظران این عرصه است، از کیفیت خوبی برخوردار باشد تعدادی مقاله تخصصی به دبیرخانه همایش ارسال گردید.

وی با اشاره به عنوان مقالات گفت: موضوعات: از تقابل علم و دین تا عقل و نقل، معرفت شناسی باور دینی از دیدگاه آیه الله جوادی آملی، علم دینی چیستی و امکان، که خوشبختانه به خاطر دقت های علمی انجام گرفته هر سه مقاله مورد پذیرش همایش قرار گرفته و در روز همایش چاپ و پخش خواهد شد.

سرپرست گروه فلسفه پژوهشگاه در پایان به اهداف مجموعه در مشارکت با مراکز علمی پژوهشی اشاره نموده و افزود: هدف اولیه ما تبیین نظریات ممتاز استاد جوادی آملی است و در گام بعد معرفی و بیان این دیدگاه ها به دیگران است. لذا ما از تمام گروه های دیگر هم درخواست داریم تا آخرین نظریات مهم حضرت استاد را رصد نموده و به وسیله چنین همایش ها و جلساتی به مشتاقان علم و معرفت معرفی نمایند.

لازم به ذکر است این کنگره در روزهای 30 و 31 اردیبهشت 1391 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد.
عکس برگزیده